Likya yolu adalya holiday

Tarihi Likya yürüyüş yolu

Likya yolu tarih boyunca Likya uygarlığının simgesi haline gelmiş efsanelere konu olmuş bir yürüyüş yoludur.Likyalılar tarih sahnesine milattan önce ikinci binin ortalarında bugünün teke yarım adasına;yani günümüzdeki fethiye ve antalya arasında çıkmışlardır.Milattan sonra 800'ü yıllara kadar varlıklarını sürdürmüşlerdir.Kendi dilleri ve alfabeleri olan Likyalılar mimaridede oldukça gelişmiş bir halktı.Başkentleri Xanthos'tur ve 23 farklı şehir kurmuşlardır.Kate clow isimli bir ingiliz kadın 1988 yılında ilk defa Türkiye'ye tatile geldi ve 1990 lı yılların başlarında Dünya'nın en uzun 10 trekking yollarından biri olan Likya Yürüyüş yolunu yüzyıllar sonra bizlere kazandırmıştır.Günde ortalama 40 km yürüme ile 21 günde bitirilebilir.Bazı günler 30-40 km yürülebiliyorken bazı günler engebeli yollardan 6-7 km düşebilir.Likya yolu Fethiyeden başlayıp Antalya'da sona ermektedir.Toplam uzunluğu 535 kilometredir.Yol boyunca 20'den fazla tarihi antik kenti görebilir ve eşsiz doğa güzellikleri içinde barındıran koyları görebilirsiniz.

Likya yolu yürüyüşü için almanız gerekenler

Yürüyüş denilince akla ilk gelen şey vücut sağlığıdır.Öncelikle kıyafetlerinizi ona göre seçip mevsimlik kıyafet seçmelisiniz.Ayrıca yürüyüş rotasının doğa içerisinde olduğunu düşünürsek kamp malzemelerinede ihtiyacınız olacak.Tam donanımlı ve korunaklı bir kamp setine ihtiyacınız var.

Malzemeler

yürüyüş botu,su matarası,düdük,çakı,şapka,yağmurluk,rüzgarlık,sırt çantası,dudak ve güneş kremi,el feneri,uyku tulumu,ilk yardım çantası,mat,şort,kibrit veya çakmak ve tabiki yürüyüş haritası.

Ayrıca likya yolu adlı kitabı okuyup ve mobil uygulamayı indirmelisiniz.Bu uygulama hem türkçe hemde gbs özelliği olduğu için yoldan sapmanıza müsade etmez.

Likya yolunda bulunan tarihi antik kentler

Pınara antik kenti,Letoon antik kenti,Xanthos antik kenti,Antiphellos antik kenti,Simena antik kenti,Myra antik kenti,Olimpos antik kenti,Phaselis antik kenti.

Rotanızın üzerinde olan bu antik kentleri mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim.Ayrıca müzekart alarak tek bir seferde tüm antik kentlerde kullanabilirsiniz.

Likya yolunda size tavsiyeler

Özellikle Akdeniz ve Ege bölgesinin kesiştiği yerde olduğu için oldukça havası oldukça sıcaktır.Bu nedenle su almayı ihmal etmeyin.

Özellikle bazı rotalarda hiç su bulma imkanınız olmayacak

Yürüyüş rotası çok uzun olduğu için kondisyonunuz iyi olmalı yorulabilir veya sakatlanabilirsiniz.

Adalya Holiday ekibi likya yolunda

Adalya Holiday konum itibari ile Likya yolunun kesiştiği Kalkan destinasyonunda bulunmaktadır.Her yıl mayıs ayında düzenlenen Likya yolu etkinliklileri destek olmakta ve yürüyüş sevenlere rotalarında yardımcı olmaktadır.

Portföyünde bulunan birçok tatil villası Likya yolu üzerinde olup hem yürüyüşünüze devam edebilir hemde lüks villalarda konaklayabilirsiniz.Adalya Holiday 300 den fazla kiralık tatil villaları ve apartları ile sizlerin Yürüyüş planını hesaplıyor ve tatiliniz boyunca 7/24 hizmet sağlıyor.

Adalya Holiday villada tatilin adresi