Kaş Kalkan İsmi Nereden Gelir?

Türkler ve Rumların önceden bir arada yaşadığı alan olarak bilinirmiş. Kalkan mahallesinin önceden kullanılan adı 'Kalamaki' imiş, bu isim adını Rumlardan almış olup anlamı da güzel bir yer demektir.


Kalkan, her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan, muhteşem doğası ve güzellikleri ile tanınan kusursuz bir tatil beldesi olup doğal güzellikleri ile dikkat çeken Kalkan, aynı zamanda gezilecek ve görülecek pek çok turistik alana sahiptir. 
Yat limanının yanındaki halk plajı herkese açık. Burası belediyenin işletmesinde, o yüzden hem şemsiye-şezlong hem de yiyecek fiyatları çok makul. Yanında bir çocuk parkı da bulunuyor.
Son 20 yıldır Kalkan'a yerleşen İngilizler, buranın turizminin şekillenmesine de sebep olmuşlar. Bir çoğunun kendi evleri var. Ve yazın villa tipindeki evlerini yine İngilizlere kiraya vererek villa turizmi denen hareketi başlatmışlar.
Kalkan aynı zamanda ünlü Club Patara Evleri’nin kurulduğu yer. Türkiye’nin ünlü mimarlarından Turhan Kâşo, tarafından 1993 yılında tamamlanan Club Patara 250 villa ve 60 odadan oluşan bir resorttur. Özelliği, bulunduğu doğa ile son derece uyumlu mimarisi, yuvarlak yapısı, doğal taş dokusu ve bol bol yeşillik ve çiçekle bezenmiş peyzajı ve denize karşı muhteşem konumu ile bölgenin klasiklerinden biri haline gelmiştir.