Güvenilir Villa Kiralama Sitesi Nasıl Bulunur?

Güvenilir Villa Kiralama Sitesi Nasıl Bulunur?

Villa tatili, özel bir yaşam alanında havuzlu ve lüks bir ortamda keyifle tatil yapmak isteyenlerin popüler tercihi haline geldi. Pansiyon ve otel gibi alternatiflere göre öne çıkan villalar, ailece ve arkadaşlarla eğlenceli bir tatil için tercih ediliyor. Özellikle pandemi sürecinin ardından yoğun ilgi gören villalarda kalmak için ilk adım, iyi bir villa kiralama platformu bulmak. Güvenilir villa kiralama sitesi nasıl bulunur sorusu da ilk akla gelen soru. Tatil sürecinde erken rezervasyon çok yaygın ve konaklama tesisini görmeden, yalnızca fiyat teklifi üzerinden villalar rezerve ediliyor. Bununla birlikte güvenilir bir site tercih edilmezse, dolandırıcılık ve farklı mağduriyetler söz konusu olabilir. Bu süreçte bilinmesi gerekenleri ele aldık.

TÜRSAB belgesi mevcut mu?

Villa kiralama siteleri ve diğer konaklama acentelerinin, yasalara göre yetki belgesine sahip olması gerekiyor. TÜRSAB belgesi, villa kiralama sitelerinde olmazsa olmaz bir belge. Villa kiralama seçeneklerinin yer aldığı internet sitelerinin en altında yer alan TÜRSAB belgesi, bir şirketin resmi olarak acente hizmeti verip vermediğini gösterir. Güvenilir villa kiralama siteleri için araştırma yaparken, ilk dikkat edilecek şey bu belgedir. TÜRSAB belgesinde yer alan kodu, sonrasında acenteler birliğinin resmi web sitesinde teyit etme şansı da mevcut.

TÜRSAB Belgesi Nedir?

TÜRSAB Belgesi, her seyahat acentasının alması gereken bir belgedir. Turizm ve/veya seyahat faaliyetleri sunan her işletmenin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından zorunlu kılınan TÜRSAB Belgesi’ni alma zorunluluğu vardır. Bu belgeye sahip olan her turizm işletmesi, faaliyetlerini yasal bir çerçevede sürdürdüğünü paydaşlarına beyan etmiş olur.

TÜRSAB Belgesi, seyahat acentalarının sundukları hizmete bağlı olarak üç farklı kategoriye ayrılır. Bunlar şöyle sıralayabiliriz:

A grubu seyahat acentaları: Tüm seyahat acentacılığı hizmetlerini sunan işletmeler bu gruba girmektedir.

B grubu seyahat acentaları: B kategorideki acentalar, A grubunda yer alan acentaların tur biletlerini ve uluslararası hava, deniz ve kara ulaşım araçlarının biletlerini satabilirler.

C grubu seyahat acentaları: Sadece Türk vatandaşlarının katılım sağladığı yurt içi turları organize edebilirler.

TÜRSAB’a üye olan ve faaliyetlerini belgeleyen turizm firmaları, hangi seyahat acentası grubunda ise o sınıftaki faaliyetleri gerçekleştirebilir. Bu bağlamda B ve C grubu acentalar sadece kendi kategorilerindeki hizmeti verebilirler. Bu bağlamda, villa kiralama hizmeti veren bir kurumun A grubunda yer alması gerekir.

Hizmet alacağınız bir turizm firmasının TÜRSAB’a kayıtlı olup olmadığını öğrenmek oldukça kolaydır. Firmalar, TÜRSAB belge numaralarını internet sitelerinde paylaşırlar. Bu numarayı TÜRSAB’ın internet sitesinden sorguladığınızda böyle bir firmanın yasal olarak varlığını görebilirsiniz. Sorgulama sonucunda karşınıza acenta adı, telefonu, faks numarası, e-mail ve adres gibi bilgiler çıkacaktır.Hakkındaki yorumlar iyi mi?

Villa kiralamayı düşünenler için, en iyi villa kiralama sitesini bulma sürecinde dikkat edilmesi gereken konular içinde yorumlar da yer alıyor. Güvenilir bir villa kiralama sitesinin en önemli yanı, müşterilerde olumlu bir deneyim yaratmış olması. Google işletme sayfaları ve şikayet siteleri üzerinde, villa kiralamayı düşündüğünüz siteyle ilgili bilgilere göz atabilirsiniz. Yorumların olumlu olması, işletmenin puanının yüksek olması güvenilir bir villa kiralama sitesi olmasının en önemli kriterlerinden biridir. Hakkında çok olumsuz yorumun yer aldığı siteler, uygun fiyatlı villalara yer verse dahi tercih edilmemelidir.

Şirket bilgileri açık mı?

Tatil için kiralık villa bulma sürecinde, tercih edeceğiniz platformun kurumsal şirket profilini inceleyebilirsiniz. Günlük ve haftalık havuzlu ucuz kiralık villa arayışında, tatil için plan yaparken ödeme yapılacak villa kiralama sitesinin kurumsal olmasını tercih etmelisiniz. Yazlık denize sıfır villaların listelendiği birçok site var. Tatil için birçok kişi lüks, jakuzili, bahçeli ve doğa içinde villaları tercih etmek için bu sitelere rağbet gösteriyor. Ancak fiyattan ve villalardan da önemli konu, mağduriyet yaşamamak. Dolandırıcılık vakalarının yaşandığı sektörde, hangi villa kiralama sitesini tercih edecekseniz, firma ismini almalı ve ön araştırma yapmalısınız.

Villa kiralama seçenekleri, balayı villalarının yanı sıra özel konumda muhafazakar villalar, geniş aileler için çocuk havuzlu villalar ve evcil hayvan sahipleri için evcil hayvan kabul eden villalarla herkese hitap ediyor. Özellikle hızlı bir şekilde villa arayışına girilen erken rezervasyon sürecinde mağdur olmamak adına, tercih edeceğiniz platformun güvenilir bir villa kiralama sitesi olmasına özen göstermelisiniz.