Antalya turistik ve tarihi yerler

                                                        ANTALYA'NIN  EN POPÜLER 10 YERİ 

Turizm'in başkenti Antalya'mız her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Türkiye'nin  turizm başkentti  Antalya 2019 yılı yabancı turist  sayılarında rekorlar kırmaya devam ediyo. Antalya'ya bu yıl 1 Ocak- 30 Kasım tarihleri arasında hava yoluyla gelen yabancı turist sayısı 14 milyon 444 bin 251 oldu.Geçen yılın tamamında 13 milyon 642 bin turist ağırlayarak rekor kıran Antalya bu yılı da yeni bir rekorla kapatmaya hazırlanıyor. Geçen yılın 9,5 ayında 12 milyon 58 bin turistin geldiği Antalya, bu yıl aynı dönemde 14 milyon turist rakamını görme başarısı elde etti. Tarihinde ilk kez gelen turist sayısında 14 milyonu aşan kent, bu yıl için belirlenen 16 milyon turist hedefine de adım adım yaklaşıyor.

Masmavi denizi, güneşi, altın plajları ile bugün Türkiye’de turizmin ana vatanı haline gelen bir şehir Antalya. Akdeniz’in incisi olarak anılması da boşa değil. Zira turizmin yanında tarım ve hayvancılıkta da rüşdünü ispatlamış. Bugün Türkiye’de seracılık dendiğinde akla ilk bu şehir geliyor. Antalya Türkiye’nin adeta muz ve turunçgiller bahçesi.Her ne kadar Antalya’nın adı turizmle özdeşleşmiş olsa da tarihi güzellikleri de azımsanmayacak kadar çok.Öte yandan Antalya’da halen yaşayan Yörüklerden dolayı el dokuması heybe, çadır, kilim ayrı bir değere ve öneme sahip.Tarih ve turizm ile yoğrulmuş bu şehir yalnızca yazın değil tüm mevsimlerde gezilip görülmesi gereken mekanlardan. 

ANTALYA'NIN  EN POPÜLER 10 YERİ

 KALEİÇİ
XANTHOS VE  LETOON ANTİK KENTLERİ
ASPENDOS
MYRA ANTİK KENTİ 
MANAVGAT ŞELALESİ 
KAPUTAŞ
ANTALYA SAAT KULESİ
LARA PLAJI
MEİS ADASI 


Şehir merkezinden bile denize girilebilen eşsiz Antalya’nın her bir ilçesi ayrı bir güzelliğe sahip. Uluslararası üne sahip pek çok değeri kucaklayan bu şehirde foto safariye çıkmaya bayılacaksınız. Çeşitli medeniyetleri ağırlayan ilçelerine doğanın da ne kadar bonkör davrandığınız görünce çok şaşıracaksınız. 
       

KALEİÇİ
kaleiçi ile ilgili görsel sonucu


Antalya Kale içi semti antik çağ kalıntıları içeren önemli bir turizm noktasıdır. Bu kalıntılar bölgeyi çevreleyen surlar ve iç limanda yer alan liman mendireğinin bir kısmıdır. Bölgeyi içten ve dıştan saran Surlar, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devirlerine ait ortak eserdir.

Bölgede surların içinde 3000 kadar ev bulunmaktadır. Binaların karakteristik yapıları Antalya'nın sadece mimari tarihi hakkında fikir vermekle kalmaz, aynı zamanda bölgedeki yaşam tarzını, gelenek ve görenekleri en iyi şekilde yansıtır. Günümüzde önemli bir eğlence merkezi olan bu bölgedeki binalar butik otel, restoran, bar, kafeterya, pansiyon, alışveriş yerleri, hediyelik eşya dükkanları ve ev olarak kullanılmaktadır.

Tarihi yat limanında falezler'e, kıyı şeridine, aşağı Düden şelalesine ve özel yüzme alanlarına tur düzenleyen tekneler yer almaktadır. Antalya'nın muhteşem güzelliklerini deniz yoluyla görmek, keşfetmek zevkli ve eğlenceli bir yolculuk ortaya çıkarmaktadır.

 XANTHOS VE  LETOON ANTİK KENTLERİ


    

XANTHOS: Fethiye'ye 46 km. uzaklıkta kınık köyü yakınlarında bulunan xanthos, Antik Çağda Likya'nın  en büyük idari merkezi idi.  MÖ. 545'teperslerin egemenliğine girene kadar bağımsız olan kent, bundan yaklaşık olarak yüzyıl kadar sonta tamamıyla yanmıştır. Bu yangından sonra şehir tekrar inşa edilmiş, hatta MÖ. II. yyda likya birliğinin başkenti olma görevini üstlenmiştir. Uygarlığın inşa ettirdiği yapılarda likya gelenekleri, helenistik ve roma dönemi etkilerini gösteren bu merkez 1988 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınmıştır.
LETOON: Xanthos'a 4 km. uzaklıkta bulunan letoon, Antik Çağda Likya'nın dini merkezi konumundaydı. Bu kutsal alanda leto, Apollon ve Artemis tapınakları ile birlikte, bir manastır, bir çeşme ve Roma Tiyatrosu kalıntıları bulunmaktadır. Artemis ve Apollo'nun annesi leto'ya adanmış olan en büyük tapınak, batıda bulunan ve peripteros tarzında yapılmış leto tapınağıdır ve 30.25m'ye 15. 75 m. büyüklüğündedir. Doğuda yer alan Dor tarzında yapılmış olan Apollo tapınağı, leto tapınağından daha az korunmuş durumdadır. ve 27.90 m'ye 15.0 m. boyutlarıile daha küçüktür. Her iki tapınağın ortasında yer alan ve en küçük tapınak olan Artemis tapınağı 18.20 m.'ye 8.70 m. boyutlarındadır. Letoon, Xanthos ile birlikte UNESCO Dünya Listesi'nde yer almaktadır.


   ASPENDOS


Antalya'nın Serik ilçesi sınırlarında bulunan Aspendos Antik tiyatrosu'nun restorasyon çalıçmaları, kurulunun kararı ile uygun bulunan rölöve, restorasyon restitüsyon, statik ve elektrik projeleri doğrultusunda yapılmıştır. Restorasyon projesi kapsamında Aspendos Tiyatrosu'nun cavea basamaklarının eksik taşlarının tamamlanması uygun bulunmuştur. bu doğrultuda tiyatronun orjinal basamaklarından numune alınmış ve çeşitli bölgelerdeki taş ocakları araştıralarak numunelere uygun taş örnekleri toplanmıştır. 

Sonrasında orjinal taşın ve örnek alınan numunelerin analizleri yapılmak üzere laboratuvara gönderilmiştir. Laboratuvar sonuçları doğrultusunda ve  Antalya kültür varlıklarını bölge kurulu'nun yerinde yaptığı yerinde yaptığı inceleme sonucu 'eksik taşların yerine, laboratuvar testleri sonucu renk, doku gibi fiziksel özelliklerinin yanında basınç dayanımı, kütlecesu emme, yoğunluk vs. mekanik özellikleri ilede düzgün taşlara en yakın özelliklere sahiptir.

MYRA ANTİK KENTİ 


Kaya mezarları, likçe yazıtları sikkeler, Myra'nın en azından İÖ. 5'inci yüzyıldan itibaren varlığını sürdürdüğünü gösterirler. Strabo'nunverdiği bilgiye gören Likya Birliğinin altı büyük kentinden biri olan Myrrh adına anılır. İS. 2nci yüzyıl Myra'nın büyük bir gelişmeye sahne olduğu dönemdir. Likya Birliğinin Mertopolisi olan şehirde, likyalı zengin kişilerin yardımları ile birçok yapı inşa edilmiş ve onarılmıştır. Bizans Dönemi'nde ise Myra,dini yönden olduğu kadar idari yönden de önde gelen şehirlerden biri olmuştur. Günümüze dek ulaşan ününü, Aziz Nikolaos'un (Noel Baba) İS. 4'üncü yüzyılda şehrin piskoposu olmasına ve ölümden sonra aziz mertebesine ulaşıp adına kilise yapılmasına borçludur.

 MANAVGAT ŞELALESİ

   manavgat-selalesi 

Antalya'nın ünü il sınırlarını aşan değerlerinden birisi olan Manavgat Şelalesi,Antalya'ya gidildiğinde mutlaka  görülecek yerler arasında yer almaktadır. Oldukça yüksek bir yerden akan ve denizle buluşan Manavgat Şelalesi, etkileyici yapısı ile milyonlarca kişiyi kendisine çekmektedir. Üstelik ilginin bu kadar fazla olması, bölgeye gelen misafirler için farklı imkanların sunulduğu bir yer haline gelmiştir. Manavgat Şelalesi'ne giden kişiler şelalenin yanındakı bölgelerde piknik yaparak, keyifli vakit geçirebilir. Üstelik kamp yapmayı seven kişiler için de bu bölgede oldukça zengindir. Şelalenin oluşumunda bölgedeki dağların etkisi oldukça fazladır. Dağlardan birikerek gelen sular, kentin kıyısındaki falezlere kadar ilerler ve buradan yaklaşık 4 bin metreden aşağıya dökülür. Ayrıca Antalya bölgesi Manavgat Şelalaesi gibi pek çok şelaleye ev sahipliği yaptığı için gezi sırasında dahi büyük küçük farklı şelalerde de görünebilir.

KAPUTAŞ PLAJI

kaputas

Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı olan Kaputaş Plajı, dünyaca ünlüdür. Kanyonların arasında kalan Kaputaş Plajı, bu nedene ulaşımda zorlayıcıdır fakat tüm zorluklara rağmen mutlaka gidilerek görülmesi gereken yerler arasındadır. Yapılan son çalışmalar ile birlikte kaputaş plajı'na gitmek isteyen kişilerin araçlar ile bölgeye ulaştıktan sonra 193 basamaklı merdiven ile kumsala ulaşması gerekmektedir. Merdivenlerden inmek başlangıçta zor olmasa da tüm günün yorgunluğunun ardından dönüş için bazen yorucu olabiliyor.

Özellikle denizinin renginden dolayı her yıl binlerce yabancı ve yerli turist burayı ziyaret ediyor. Turkuaz rengiyle birlikte suyun tertemiz olması burayı eşsiz kılan en büyük özellik. Fakat buraya resmi tatillerde ve hafta sonu giderseniz çok kalabalık bir plajla karşılaşmanız olası. Bu yüzden hafta içi veya sakin günlerde gitmenizi tavsiye ediyoruz. Neden mi? yukarıdaki görüntüyle karşılaşmanız için ...

PATARA ANTİK KENTİ


Patara Antik Kenti Fethiye-Kalkan arasında Xanthos Vadisi'nin güneybatı ucunda bugünkü Ovagelemiş Köyü'nde yer almaktadır ve Likya'nın en önemli ve en eski şehirlerinden biridir. Akdeniz Üniversitesinden Prof. Dr. Fahri Işık ve ekibi tarafından 1988 yılından beri kazıları sürdürülen Patara Antik Kenti, arkeolojik ve tarihsel değerlerinin yanında Akdeniz kaplumbağaları Caretta-Carettaların milyonlarca yıldır yumurtalarını bırakıp yavruladıkları ender sahillerden biri olması ile de ayrı bir öneme sahiptir. Patara Antik Kenti Kalkana16 km, Kaşa ise 42,5 km uzaklıktadır. Kaş Fethiye karayolunun 10. km de Ova Beldesi girişindeki göbekten sahile Patara (Gelemiş Köyü) yönüne dönülerek ulaşılır. Karayolu üstündeki göbekte büyük yönlendirici tabelalar yer almaktadır.

Gelemiş Köyünü geçince gişelerden giriş yapılıyor ve antik kent başlıyor. Patara Antik Kenti geniş bir alana yayılmıştır. Gezi planı yaparken geniş bir zaman ayırmakta ve yürüyüş yapmaya hazırlıklı olmakta yarar var. Antik kentin devamında meşhur Patara plajına halka açık kısmına ulaşılmaktadır.

Fethiye Kalkan arasında Xanthos vadisinin güneybatı ucunda bugünkü Ovagelemiş Köyünde yer alan Patara Antik Kenti, Likya'nın en önemli ve en eski şehirlerinden biridir. Patara Antik Kenti, arkeolojik ve tarihsel değerlerinin yanında Akdeniz kaplumbağaları Caretta-Carettaların milyonlarca yıldır yumurtalarını bırakıp yavruladıkları ender sahillerden biri olması ile de ayrı bir öneme sahiptir.

Kaş'tan ve Kalkan'dan Patara dolmuşları ile ulaşılabilir.

Patara Antik Kenti Ziyaret Saatleri Yaz Dönemi: 08:30-19:30 (15 Nisan-2 Ekim)

Patara Antik Kenti Ziyaret Saatleri Kış Dönemi: 08:30-17:00  (3 Ekim-14 Nisan)

Patara Antik Kenti Tatil Günleri: Dini bayramların ilk günü öğlene kadar. 

ANTALYA SAAT KULESİ

antalya saat kulesi ile ilgili görsel sonucu

Antalya'nın şehir merkezinde bulunan tarihi saat kulesi Kale Kapısı mevkiindedir. Saat kulesi 1901 senesinde Sadrazam Küçük Sait Paşa tarafından II. Abdülhamit için inşa edilmiştir. Bazı kaynaklar ise saat kulesinin kim tarafından ve ne zaman yapıldığının kesinlik kazanmadığını belirtmektedir. Antalya Tarihi Saat Kulesi, kare gövdelidir ve gövdenin altında bir, üzerinde üç sıra silme vardır.

Antalya gezinizde denizin, kumun, güneşin tadını bol bol çıkarırken şehrin tarihi mekanlarını da ziyaret etmeyi unutmayın. Saat Kulesi bu tarihi yapılardan sadece bir tanesidir ve şehrin merkezine farklı bir görünürlük kazandırır. Antalya Saat Kulesi'nin kadranları ve saatleri yenilenmiş; eski halinden sadece çanı kalmıştır. Antalya Saat Kulesi'ni ziyaret ettiğiniz bir günde; Kocain Mağarasını, Çimeniçi Mağarasını Çığlıkarayı ve Dim Çayını gezip görmeyi unutmayın.

     LARA PLAJI

lara plajı ile ilgili görsel sonucu
Lara  plajı, Antalya şehir merkezinin (cumhuriyet meydanı) 18 kilometre güneydoğusunda yer alır. Plaj çevre yolunda 20 kilometre, otogara 22 kilometre ve konyaaltı plajına 23 kilometre uzaklıktadır. Lara plajının batısında Kalpuzkaldıran plajı, doğusunda Kundu köyü ve Kumköy sahili yer alır. Lara plajı, kumsallarının genişliği ve ince kum varlığı ile tanınan bir plajdır. Bu yüzden lara plajına, Altınkum plajı da denir. Lara plajının doğu batı doğrultusunda uzunluğu 2 km olup, kuzey güney yönlü kumsal genişliği ise ortalama olarak 45 metredir. Plaj anında kumların yer yer 150-200 metre kuzeye çekildiği noktalar da bulunur. Plajlar genellikle deniz ile temas eden belli bir şeridi kapsar, eski plaj sahaları üzerinde de kumlarlaryer almıştır veya bitkü örtüsü yerleştirmiştir. Bu durum, kıyı boyunca kum ve çakılların taşınması sonucudur.  Lara, Antalya şehrinin bir mahallesi olmasına rağmen, tipik bir yerleşim sahasının özelliklerini göstermez. Daha çok bir tatil beldesi , sayfiye yeri veya eğlence merkezi görüntüsüne sahiptir. Lara plajı ve çevresinde dikkati çeken diğer bir özellikte, çevrede yabancı turistlerden çok yerli turistlerin yoğunluk göstermesidir. Yabancı turistlerin büyük bir çoğunluğu paket turlar ile geldiğinden, tatil köyleri veya otellerde kalmakta ve özellikle şehir merkezinden uzakta kalmayı tercih 
etmektedirler.